Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Zlato stále v centru zájmu a dění

V roce 2023 by zlato mohlo dosáhnout hodnoty 3000 USD za unci. Vysoká poptávka po této komoditě přichází v době, kdy inflace i přes zpřísnění měnové politiky nabírá na síle. Někteří analytici předpovídají, že by zlato mohlo vystoupat až na 4000 dolarů.[1] Podívejme se tedy na současný stav růstu této oblíbené investice.

Co ovlivní hodnotu zlata?

Růst zlata v nadcházejícím období může ovlivnit řada faktorů. Nejvíce se však hovoří o dopadu války, která bude centrální banky odrazovat od držení devizových rezerv za účelem udržení soběstačnosti, což by se pozitivně odrazilo na hodnotě zlata. Druhým důvodem je blížící se příchod celosvětové recese v průběhu roku 2023, kdy by lidé mohli věnovat větší pozornost nákupu zlata a držení hotovosti na účtech.[2]

Situace v Rakousku

Poptávka po zlatě je v této zemi nejvyšší od roku 1989. Důvodem může být typický konzervatismus obyvatel země, kteří v dnešní nejisté době dávají přednost nákupu této komodity jako bezpečné investice. Rakouská národní banka, majitel mincovny, uvádí, že rakouské domácnosti nakoupily za dva a půl roku od začátku pandemie koronaviru více zlata než za předchozích pět let.

Pandemie byla prvním impulsem pro zvýšený nákup zlata, protože lidé se obávali o své úspory a hledali „spolehlivější“ investiční příležitost. Druhým důvodem byl začátek války na Ukrajině a následně rekordní inflace v létě, která poptávku ještě více zvýšila.

Jaké jsou ceny zlata

Například minulý týden se zlato na COMEXu obchodovalo za 1820 dolarů za unci, nemluvě o tom, že pouhý den předtím vzrostlo o 2 % na 1836,80 dolaru, což byla nejvyšší cena zlata na COMEXu od 27. června.*.

Spotová cena zlata vzrostla na více než 1820 USD. Ceny zlata vzrostly těsně po zveřejnění indexu spotřebitelských cen, který přinesl neuspokojivou zprávu, že spotřebitelské ceny za rok do listopadu vzrostly o 7,1 %. V červnu 2022 dosáhl index spotřebitelských cen 40letého maxima. Od tohoto vrcholu dochází každý měsíc ke zpomalení růstu, ale hodnoty jsou stále vysoké.

Přesto Fed (Federální rezervní systém) přichází se zvyšováním klíčových úrokových sazeb. Nekompromisně pokračuje v boji proti inflaci zvýšením své hlavní úrokové sazby na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. Úroková sazba byla zvýšena o půl procentního bodu, čímž se dostala do cílového pásma 4,25 % až 4,5 %. Očekává se, že tyto úrovně klesnou až v roce 2024.

Reklama