Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Současný dopad krize na ceny elektřiny a plynu v EU

Již v předválečném období se v Evropě zhoršila energetická situace, což vedlo ke zdražení elektřiny, potravin a zásobování pro jednotlivce i podniky. Dnešním světem, respektive Evropou, otřásá válka a stále vyšší ceny spojené s obavami, že konflikt povede k narušení dodávek energie. Evropský region je postižen mnohem více než USA, protože je silně energeticky závislý na Rusku.

V roce 2021 Evropská unie dovezla z Ruska 155 miliard metrů krychlových zemního plynu, což představuje přibližně 45 % dovozu plynu do EU a téměř 40 % celkové spotřeby plynu.

Současná situace u klíčového dodavatele – Ruska

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že ruské dodávky jsou v současné době nezbytné pro energetickou bezpečnost Evropy. Podle všeho je to pro EU skutečně zásadní otázka. V současné době je situace taková, že dodávky plynu, uhlí a ropy byly vyňaty ze sankcí, které se západní země rozhodly uvalit na Rusko. EU si vytvořila energetickou závislost na Rusku a podle německé spolkové kancléřky se region bez dodávek z Ruska neobejde. Probíhající konflikt již zvýšil ceny energií na rekordní úroveň a v EU se hovoří o hluboké energetické a hospodářské krizi.

Uvalení sankcí na dovoz energetických surovin z Ruska by bylo problémem téměř pro všechny evropské země. V Německu by se to mohlo týkat až více než 2/3 německých průmyslových podniků. Rostoucí ceny jsou obrovskou zátěží a podle průzkumu Německého hospodářského institutu (IW), který byl proveden v prvním týdnu války mezi 200 podniky, 62 % z nich očekává, že se náklady v důsledku vyšších cen energií výrazně zvýší.

Další zemí, která silně pocítila nárůst cen energetických komodit, je Itálie. Jejich ocelárny musely odstavit elektrické pece a rybáři zůstávají v přístavech kvůli obrovskému nárůstu cen ropy. Itálie je v současnosti závislá na ruském zemním plynu a za posledních 10 let se jeho dovoz zvýšil z 27 % na 43 %. Přibližně 40 % elektřiny se vyrábí ze zemního plynu, který pochází převážně z Ruska.

Velká Británie má smělé plány a vzhledem k dnešní situaci plánuje do konce letošního roku přestat dovážet ropu a plyn z Ruska. Premiér země prohlásil, že je třeba zvýšit výrobu větrné energie a investovat do obnovitelných zdrojů energie. V roce 2021 Spojené království dovezlo z Ruska ropu v hodnotě 4 miliard liber.

Správnou cestou pro evropské země je diverzifikace zdrojů a investice do zelené energie. Dnes se hovoří o špatných rozhodnutích států „po Krymu“. Tehdy jsme si měli uvědomit naši závislost na Rusku, na které se Putin také spoléhal, když napadl Ukrajinu.

 

 

 

Reklama