Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Ruská hrozba potrápí oblasti napříč celým trhem

Co se může stát, pokud nastane obávaná invaze Ruska na Ukrajině? Blížící se vojenský konflikt, kterého se obává nejen celá Evropa, může způsobit výrazné výkyvy na trhu. Mnohá ​​odvětví mají propojení s Ruskem a investoři s velkou nejistotou sledují, jak se vyvíjí situace na hranicích. Již dnes vidíme negativní vliv na akciovém trhu, u cen ropy ale i jinde.

Eskalace aktuální situace má ovšem kořeny hluboko v minulosti. Hrozba ruského útoku na Ukrajinu je velmi blízko. Na začátku obchodního týdne jsme mohli vidět pokles aktiv po celém světě a snížení poptávky po rizikovějších aktivech, zatímco dolar posílil. Evropský index Euro STOXX 600 měl klesající tendenci, stejně jako technologické akce. V souvislosti se situací přicházejí stále nové zprávy. USA doporučilo americkým diplomatům a jejich rodinám urychlený odchod ze země. Kufry však mají sbaleno i mnozí obyvatelé země, protože Kreml svým chováním vzbuzuje obavy.

 

Špatná geopolitická situace

Ceny ropy opět vyskočily. Mohou za to špatné vztahy ve východní Evropě a na Blízkém východě. Geopolitické riziko mezi Ruskem a Ukrajinou, stejně jako na Blízkém východě, zvyšuje ceny komodit, zatímco OPEC+ ještě nedosáhl svého produkčního cíle. Obavy z přerušení dodávek začínají být mnohem větší nejen v případě ropy.

Ceny potravin se mohou zvýšit

Evropa se už tak zmítá v problémech díky koronaviru či stále narůstající inflaci a to poslední, co potřebuje, je vojenský konflikt. Špatný dopad by zhoršující se situace mohla mít i na agro komodity. Agrese vůči Ukrajině by s velkou pravděpodobností zasáhla produkci a export ukrajinských zemědělských komodit včetně kukuřice a pšenice. [1] Ukrajina je významným a jedním z největších světových vývozců obilovin, tedy zhoršení situace a následné přerušení dodávek může mít vliv nejen na vývoj cen potravin ale i na celkovou potravinovou bezpečnost. Export představuje cca 13 % celosvětového vývozu kukuřice a velká část směřuje právě do EU.

 

 

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Reklama