Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Rok 2022 může být pro Pfizer úspěchem

Rok 2022 může být pro Pfizer úspěchem

S přicházející variantou viru omikron zůstaly i akciové trhy v pozoru. Prognózy nejsou zatím katastrofické a zdá se, že tento boj s nakažlivější mutací bychom mohli zvládnout. Přispějí k tomu i nová léčiva od farmaceutických společností a příští období si někteří mohou připsat plusové body.

Mutace omikron představuje pro globální ekonomiku dilema. Víme, že vykazuje vysokou nakažlivost, nicméně příznaky jsou zatím mírnější. Velká Británie se aktuálně zotavuje z ohlášení prvního úmrtí a zůstává v pozoru. Investoři se bojí, jaké následky by mohla mutace způsobit a utíkají se k „bezpečnějším“ investicím, jako je například zlato. Tento týden však přicházejí pozitivní zprávy od společnosti Pfizer.

Lék ukázal vysokou účinnost

Finální analýza farmaceutického gigantu Pfizer ukázala, že její antivirové tablety proti viru Covid-19 mají téměř 90% účinnost při prevenci hospitalizací a úmrtích u vysokorizikových pacientů. Podle laboratorních výsledků by si léčivo údajně mělo zachovat svoji účinnost proti rychle se šířící variantě omikron. Tato zpráva může být pro mnoho investorů více než pozitivní a přináší i nové příležitosti k investování. Mnozí reagují na novou mutaci totiž výprodeji, uzamčením zisků a vyčkáváním na další zprávy či na konec roku 2021.

Přípravek Pfizer byl testován ve srovnání s placebem a ukázal přibližně 89% účinnost při prevenci hospitalizací nebo úmrtí ve srovnání s placebem na základě předběžných výsledků u přibližně 1200 lidí. Nikdo v testu, který dostal léčbu Pfizer, nezemřel ve srovnání s 12 úmrtími mezi příjemci placeba. Vedoucí pracovník společnosti Pfizer Mikael Dolsten se vyjádřil, že brzy očekává povolení k použití i u vysoce rizikových pacientů, které by mělo přijít od amerického Úřadu pro potraviny a léčiva a od dalších regulačních agentur.

Další dobrá zpráva v souvislosti s pandemií přichází hned v závěsu za schválením nového léčiva. Výsledky studie v Jihoafrické republice ukázaly nejnověji, že dvě injekce vakcíny proti Covid-19 od společnosti Pfizer vykazují přibližně 70procentní účinnou ochranu před rychle se šířící mutací omikron. Už jen zbývá věřit, že vakcína bude opravdu spolehlivá, lidé jí budou důvěřovat a nechají se očkovat. Akcie společnosti stoupaly poslední týden do plusu a nálada na trhu by se také mohla ještě zlepšit do konce roku. *

 

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků

Reklama