Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Pád společnosti Twitter

Investory překvapil nedávný zájem Elona Muska o koupi sociální sítě Twitter. Tento typ investice nezapadá vůbec do obvyklých podnikatelských zájmů známého vizionáře a mnozí spekulovali o jeho důvodech k odkupu. Dnes je všechno jinak a Muskův zájem o Twitter vyprchal. Pojďme se podívat blíže na to, co se stalo a jak může skončit původní dohoda odkoupení americké firmy.

Původní dohoda

Netrvalo dlouho a jakmile Musk projevil zájem o akvizici sociální sítě, tak přišla nabídka ze strany společnosti, následně se obě strany dohodly. Dohoda zněla, prodej společnosti Twitter miliardáři Muskovi v hodnotě 44 miliard USD v ceně 54,20 USD za akcii. Názory zúčastněných stran se zde začaly rozcházet, Musk tvrdí, že společnost mu neposkytla potřebné údaje, které potřebuje k posouzení počtu falešných nebo spamových účtů na platformě, naopak Twitter prezentuje, že z jejich strany byly dodány všechny potřebné dokumenty.

Zrušení akvizice a následky pro Twitter

Oficiální stanovisko uvádí, že Elon Musk chce ukončit dohodu o koupi společnosti Twitter. Důvodem odstoupení od dohody je nedostatek informací o počtu spamových a falešných účtů ze strany firmy Twitter. Ta se však tak snadno nevzdá a je odhodlána uzavřít transakci s miliardářem za předem dohodnutou cenu a podmínky. V dnešních dnech se tedy začíná souboj mezi stranami a je obtížné odhadnout, kdo vyjde z tohoto sporu jako vítěz, protože výsledek ovlivňuje několik faktorů. Faktem však zůstává, že cena akcií společnosti Twitter rapidně klesla na zhruba 32 dolarů za jednu akcii.

 

Na začátku týdne akcie ztratily 11 % a dostaly se na úroveň 32,65 USD. Porovnáme-li aktuální stav s hodnotou akcií cca v dubnu, kdy začala celá záležitost s odkoupením, tak dnes vidíme pokles o cca 33 %.  Vývoj výkonnosti akcií bude záviset na tom, jak celý spor dopadne.

A jak to dopadne?

Ukončení sporu může mít různé scénáře. Přesná predikce výsledku je těžká, ale existují určité možnosti ukončení tohoto dramatu, a ty by mohly zásadně ovlivnit směřování výkonnosti akcií společnosti Twitter. Odstoupení od dohody nebude pro Muska vůbec jednoduché. Nejpravděpodobnější alternativa může být, že Musk zaplatí pokutu za ukončení smlouvy ve výši 1 miliardy dolarů a Twitter bude fungovat dále s nižším oceněním než původních 44 miliard USD.

 

Reklama