Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Jak jsou na tom výrobci čipů?

Největší světové slévárny zažívají velký boom. Spolu s výbornými výsledky však přicházejí i potíže a mnohé společnosti z tohoto segmentu se rozhodly zvednout ceny. Optimalizace vstupních nákladů je náročná a inflace se projevuje po celém světě. Které společnosti mohou být zajímavé pro investory v roce 2022 ze segmentu výrobců polovodičů?

Poptávka se zvyšuje globálně každý rok

Čipy používáme dnes již téměř v každém elektronickém zařízení. A lidé dnes kupují opravdu hodně elektroniky. Faktory, které pohánějí ziskovost tohoto sektoru jsou tedy víceméně jasné. Narůstající populace a zvyšující se urbanizace, která je úzce propojena se stále větší kupní silou, kde hrají rozhodující roli právě rychle se rozvíjející ekonomiky světa, jako jsou Indie nebo Čína.

Tento segment můžeme rozdělit podle regionů na:

  • Severní Amerika – Intel, Nvidia, Broadcom, Texas Instruments, Micron Technology, Qualcomm, AMD,
  • Evropa – Infineon, NXP, STMicroelectronics
  • Asie a Pacifik – TSM, Samsung, MediaTek,
  • Jižní Amerika – SMART

 

Vedoucí pozice v sektoru polovodičů

Velikost globálního trhu s polovodiči je rok od roku vyšší a v roce 2021 dosáhla hodnoty přibližně 452 miliard USD. Na začátku 2022 vidíme opět nárůst na 893,10 miliard. Budoucí odhady předpokládají, že tento segment naroste o více než 9 % do roku 2029. Vedoucí pozici z pohledu tržního podílu zaujala v roce 2021 společnost Samsung Electronics. Skupina Samsung Group se rozhodla v příštích pěti letech investovat vysokou částku – 356 miliard USD, proto aby ještě více urychlila nárůst v hlavně v oblasti polovodičů a jiných technologií nové generace.

Inflace způsobí zdražování

Zvyšování cen se nevyhnulo minulý rok ani tomuto odvětví, kdy za loňský rok narostly ceny přibližně od 10 – 20 %. Z jedné strany je příčinou i enormní poptávka po čipech, ale na druhé straně společnosti trápí neustále se zvyšující náklady na výrobu. K produkci čipů se využívá obrovské množství elektrické energie, jejíž cena v poslední době rapidně vzrostla. Největší společnosti jako Samsung a TSM již ohlásily, že se nevyhnou dalšímu zdražování, což se v konečném důsledku odrazí na finální ceně produktů pro běžného spotřebitele.

Podíváme-li se na výši investic v tomto segmentu, vysokou poptávku po produktech a neustále se rozvíjející státy s narůstající populací, tak v budoucnu vidíme obrovský potenciál a mnoho investičních příležitostí v rámci odvětví výroby čipů.

 

 

 

Reklama