Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Elon Musk odstartoval boj o Twitter

Sociální síť Twitter, oblíbená hlavně v USA, se těší nečekané pozornosti. Postaral se o to kontroverzní Elon Musk, a to odkoupením 9,2% podílu společnosti Twitter Inc.. Podle akcionářů byl odkup oznámen se zpožděním a začínají se šířit spekulace o záměru samotné investice.

Počáteční nákup akcií vizionáře považovala většina investorů za pasivní investici, tedy že se kupující stane dlouhodobým investorem s minimálním úsilím o nákup nebo prodej akcií. To se nejprve potvrdilo odmítnutím vstupu do představenstva, po ale chvíli přišel obrat. Musk totiž učinil překvapivou nabídku v hodnotě 43 miliard dolarů na odkup společnosti Twitter Inc..

„Jedovatá pilulka“ od Twitteru

Prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky od zakladatele Tesly přišel Twitter s plánem na omezení akcionářských práv, nazývaným „jedovatá pilulka“. Po jeho schválení vstoupí v platnost nový předpis. Ten určuje, že pokud jakákoli osoba či skupina získá alespoň 15 % kmenových akcií společnosti Twitter bez souhlasu představenstva, budou moci ostatní akcionáři nakoupit další akcie se slevou.

Cílem je snížit šanci, aby nějaký subjekt, osoba, či skupina převzala kontrolu nad Twitterem. Takový případ může totiž nastat jakožto následek hromadění akcií na volném trhu bez toho, aby byla všem akcionářům vyplacena přiměřená prémie za získání kontroly, nebo aniž by představenstvo mělo dostatek času učinit informované rozhodnutí a přijmout opatření na ochranu zájmů akcionářů.

Muskova nabídka na odkoupení

Jednání společnosti Twitter pravděpodobně povede k tomu, že představenstvo společnosti v blízké budoucnosti Muskovu nabídku ve výši 43 miliard dolarů odmítne. Akcie společnosti během posledního měsíce vzrostly o 24 %*, po oznámení záměrů zakladatele Tesly se ale ocitly níže, neboť jejich cenu trh považuje za příliš nízkou.

Zájem o Twitter projevily po Muskově nabídce i další společnosti. Konkurující nabídky by mohly přijít /podle agentury Reuters už i přišly/ i od private equity firem a od jiných, technologických či mediálních společností.

 

*Předchozí výkonnost není zárukou budoucích výsledků

Reklama