Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Co je nového u Tesly?

V Muskově gigantu na výrobu automobilů se pořád něco děje. Společnost Tesla je také velmi oblíbená u investorů, působí ve dvou segmentech – automobilový průmysl a výroba energie. Firma byla dříve známá jako Tesla Motors, Inc. a v únoru 2017 změnila svůj název na Tesla, Inc. Byla založena v roce 2003 známým vizionářem Elonem Muskem a její ústředí je v Austinu v Texasu. Jaké novinky přináší tato společnost aktuálně?

Lithium se stalo nedostatkovou komoditou

Respektive neustálé zvyšování cen lithia přimělo zakladatele Tesly uvažovat o rozšíření jeho působení v oblasti těžby. Musk naznačil, že kvůli vysokým cenám komodity by se mohl pustit i sám do jeho těžby. Pro elektromobilitu je tato surovina klíčovou ale otázkou je, zda by Tesla uměla zajistit všechny potřebné regulace pro těžbu a v konečném důsledku, zda by byla schopna snížit celkové náklady na získání této komodity.

Špatná recenze pro Teslu

Danny Roman vrátil svůj Model X začátkem roku 2020. Důvodem byly problémy s vybitím a následným nabíjením baterie. Zákazník uvádí, že navzdory vrácení EV do 7 dnů, kdy by měla Tesla přijmout vůz zpět bez otázek, stále nemá ani auto a ani peníze zpátky. Tato nepříjemná reálná zkušenost obletěla celý svět a mohla by mít špatné dopady na výkonnost společnosti Tesla.

Kritiky autonomního řízení

V říjnu 2021 společnost Tesla poprvé vydala novou verzi autonomního řízení, která stále není pro regulátory a odborníky na autonomní vozidla ve skutečnosti plně autonomní. Mluví se spíše o tempomatu na lepší úrovni, který řídí, zrychluje a naviguje v křižovatkách, ale potřebuje za volantem pozorného lidského řidiče.

Rasismus v jedné z továren

Federální soud uznal společnost Tesla odpovědnou za rasovou šikanu vůči jednomu ze zaměstnanců v továrně, která se nachází ve Fremontu v Kalifornii. Zaměstnanec Diaz, který v závodě pracoval devět měsíců v letech 2015 a 2016, byl šikanován za barvu své pleti přímo na pracovišti. Uvedl, že ostatní zaměstnanci při rozhovoru s ním používali rasistické nadávky a kreslili hákové kříže. Jeho náhrada škody se vyšplhala na 15 milionů dolarů. Tesla pod vedením vizionáře Elona Muska čelí podobným tvrzením i v jiných soudních sporech.

Zdá se, že se ve společnosti Tesla neustále něco děje. Navzdory negativním zprávám a kontroverznosti samotného Muska se těší automobilka vysoké popularitě. Poslední týden jsme mohli vidět přibližně 4% pokles na akciích, ale z dlouhodobého hlediska by mohl být výrobce elektrických vozidel zajímavou volbou.*, [1]

 

* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, která mohou být nepřesná, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které lze obtížně předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Reklama