Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

LVMH začíná rok s novou ředitelkou Dioru

Skupina vlastní některé z nejluxusnějších značek, jako jsou Dior a Louis Vuitton, a v loňském roce se jí navzdory turbulencím na trzích skutečně dařilo. Její strategickou pozici posílila skutečnost, že se zakladatel Bernard Arnault stal nejbohatším mužem světa a předstihl Muska, který přišel o značnou část svého jmění. Jaké změny se ve společnosti odehrávají na začátku roku 2023 a jak si vedou její akcie?

Strategické změny ve vedení

Společnost je známá tím, že do vedoucích funkcí dosazuje rodinné příslušníky, a tato strategie se jí zatím osvědčila. Právě z tohoto důvodu Bernard Arnault v současné době jmenoval svou dceru ředitelkou módního domu Dior. Delphine Arnault tak opustí pozici výkonné viceprezidentky LVMH pro Louis Vuitton, kterou zastávala od roku 2013, a obsadí výkonnou pozici pro Dior.

Pod jejím vedením dosáhla luxusní značka nových prodejních rekordů, uvedla LVMH. Další změnou je přesun šéfa Dioru Pietra Beccariho, který nahradí dlouholetého ředitele Louis Vuitton Michaela Burkeho.

Společnost LVMH se zabývá prodejem prémiových výrobků od luxusních hodinek, přes módu a vůně, až po šampaňské Moet. Zdá se, že klíčem k jejich úspěchu je plánování nástupnictví na strategických pozicích.

Výjimečnost Bernarda Arnaulta

Mluvíme o členu bohaté francouzské šlechtické rodiny, který spojil světoznámé značky vína a lihovin, módy, oblečení, parfémů a kosmetiky do jednoho koncernu. Během více než tří desetiletí vytvořil Arnault impérium luxusního maloobchodu tím, že pomohl spojit Louis Vuitton s lihovarnickou společností Moët Hennessy a získal kontrolní podíl ve vzniklé holdingové společnosti LVMH.

Dnes se již pyšní prvním místem na seznamu nejbohatších lidí světa. Je také investorem a svůj kapitál vložil například do společnosti Netflix. Tržní hodnota LVMH dosahuje téměř 390 miliard dolarů a během prvních 9 měsíců roku 2022 zaznamenala tržby ve výši téměř 60 miliard dolarů. Miliardář je také známý tím, že často kontroluje prodejní místa LVMH a jejich konkurentů. Svůj život zasvětil udržování a rozvoji nejznámějších francouzských značek.

Akcie LVMH

Pozice společnosti je navzdory turbulencím na světových trzích relativně stabilní. Většina majetku francouzského miliardáře je spojena s akciemi LVMH a od roku 2020 cena akcií společnosti celkově vzrostla o přibližně 65 %.  *Akcie LVMH reagovaly na jmenování Arnaultovy dcery do čela Dioru růstem o téměř 2 % a od začátku roku o zhruba 13 %.

Reklama