Reklama
 
Blog | Lucia Žárska

Sociální odpovědnost v investování

Kombinace finančních výnosů a šetření životního prostředí? Ano, existuje i takové řešení a ve finančním prostředí se označuje jako ESG investování. Svět kolem nás formují lidé, planeta existuje pouze jedna, a proto téma ochrany životního prostředí dnes rezonuje s lidmi po celém světě. I investiční portfolio by mělo odrážet naše hodnoty a vizi budoucnosti. Kapitálem investovaným do ESG společností můžeme vytvořit lepší svět nejen pro nás ale i pro budoucí generace.

Co je to ESG?

ESG investování je forma sociálně odpovědného investování, což v praxi znamená že, společensky odpovědné chování podniku přináší lepší obchodní výsledky. ESG je zkratkou pro Environmental, Social a Governance, to znamená, že společnost označována takto, by měla splňovat všechny tři aspekty najednou. První aspekt zahrnuje životní prostředí, druhý tzv. sociální přístup, a třetí složku správy podniku. Pod těmito složkami si můžeme představit zejména využívání obnovitelné energie, snižování a odstraňování znečišťujících emisí, recyklaci, bezpečné pracovní prostředí pro zaměstnance, jejich rozvoj a školení, etický přístup, spravedlivou ochranu spotřebitelů, nezávislou a efektivní správu společnosti, různorodost a transparentnost.

ESG kvalifikace

Jedním z nejznámějších hodnocení je certifikát MSCI ESG. Měří odolnost společnosti vůči dlouhodobým environmentálním, sociálním a správním rizikům (ESG). Metodika měří všechny ESG rizika, kterým je společnost vystavena a úroveň zvládání těchto rizik ve srovnání s konkurencí. Při ohodnocení ESG dostává podnik něco jako známku, od nejlepší (AAA, AA), průměrné (A, BBB, BB) po horší (B, CCC). Stejně jsou hodnoceny i akcie, cenné papíry a fixní výnosy, půjčky, investiční fondy, ETF a krajiny.

Společnosti a ESG

Mezi nejznámější společnosti dodržující zásady ESG a zároveň dosahující výnosů bychom mohli zařadit například Microsoft, Cadence Design Systems, Edwards Lifesciences, NVIDIA Corporation, Pool Corporation, Prologis, NextEra Energy, Salesforce.com, Bright Horizons Family Solutions.

Microsoft

Microsoft je jednou ze společností s úvěrovým ratingem AAA. Společnost chce být světovým lídrem v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a správy (ESG). Díky ESG investiční strategii mohou investoři sladit jejich portfolio se svými hodnotami. Technologický gigant je od roku 2012 uhlíkově neutrální v rámci celého světa a zavázal se, že do roku 2030 budou hodnoty uhlíku v minusu. Jejich cílem je globální propagace udržitelného rozvoje a nízko-uhlíkové obchodní praktiky a technologie. Za fiskální rok končící 30. června 2021 ve srovnání se stejným obdobím minulého fiskálního roku, tedy 2020, představovaly tržby společnosti Microsoft 168,1 miliardy dolarů a vzrostly o 18 %. Provozní příjem byl 69,9 miliardy dolarů, tedy zvýšil se o 32 %.

Edwards Lifesciences

Edwards Lifesciences se stala pátý rok za sebou jednou z nejetičtějších společností na světě i v roce 2021. Zároveň se stala i jedinou oceněnou americkou firmou uznávanou v odvětví zdravotnických prostředků. Mezinárodně uznávaný lídr v medicínských inovacích je zaměřen na strukturální srdeční choroby, oblast kritické péče a chirurgické monitorování. Společnost je charakteristická průlomovými lékařskými technologiemi, vyniká jako důvěryhodný partner díky své kvalitě a integritě, podporuje inkluzivní kulturu, ve které mohou jejich zaměstnanci neustále růst a rozvíjet se. Díky takovému přístupu je společnost schopna poskytnout mimořádnou hodnotu pro akcionáře.

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama